Ergis

Komunikat prasowy

30 października 2007, 11:05

ERGIS-EUROFILMS sfinalizował transakcję przejęcia 100 % udziałów w MKF-FOLIEN GMBH I SCHIMANSKI GMBH

ERGIS-EUROFILMS, lider przetwórstwa tworzyw sztucznych w Europie Środkowo-Wschodniej, sfinalizował transakcję przejęcia 100% udziałów w MKF-Folien GmbH, firmie będącej wiodącym na rynku niemieckim producentem folii twardych PET i PVC, oraz 100% udziałów producenta laminatów z folii PET/PE i PVC/PE, Schimanski GmbH.

Łączna wartość transakcji to 27,4 mln EUR (103,7 mln zł). Tym samym ERGIS-EUROFILMS wzmocnił swoją wiodącą pozycję w przetwórstwie tworzyw sztucznych w Europie Środkowo-Wschodniej, stając się niekwestionowanym liderem tego rynku, z zakładami produkcyjnymi w Polsce i Niemczech oraz siecią dystrybucji pokrywającą wszystkie najważniejsze rynki w Europie. Obroty Grupy ERGIS-EUROFILMS, wraz z przejętymi podmiotami przekroczą 600 mln zł w 2007 roku. Grupa zatrudnia łącznie ponad 960 osób. 

Transakcja przejęcia sfinansowana została kredytem bankowym (Citibank Handlowy i BRE Bank). ERGIS-EUROFILMS planuje przeprowadzić nową emisję akcji w 2008 roku, w celu refinansowania kredytu. Emisja będzie miała miejsce w przeciągu 12 miesięcy od daty finalizacji transakcji. 

SPODZIEWANE EFEKTY SYNERGII

ERGIS-EUROFILMS spodziewa się znaczących efektów synergii, wynikających z przejęcia, takich jak:

 • Uzupełnienie oferty na polskim rynku o istotne produkty, niewytwarzane dotychczas przez ERGIS-EUROFILMS - folia PET i twarde laminaty barierowe (do pakowania żywności);
 • Zmniejszenie kosztów zakupu surowców;
 • Możliwość prowadzenia dystrybucji z magazynów spółki SCHIMANSKI;
 • Wykorzystanie silnej sieci sprzedaży MKF-Folien w krajach „starej" UE do sprzedaży produktów całej Grupy;
 • Wzrost zaufania klientów ze starych krajów Unii;
 • Lepszy dostęp do informacji o sytuacji i potrzebach u klientów zagranicznych;
 • Lepsza pozycja negocjacyjna przy przejęciach spółek z innych krajów europejskich 

Najbliższe plany grupy zakładają przede wszystkim rozwój sprzedaży MKF-Folien i Schimanski na polskim rynku jak również rozwój sprzedaży produktów ERGIS-EUROFILMS (m. in. taśm PET i folii stretch) zarówno poprzez dotychczasową sieć dystrybucyjną ERGIS-EUROFILMS jak i siły sprzedaży MKF i Schimanski. ERGIS-EUROFILMS zamierza także w najbliższym czasie podjąć działania zmierzające do wykorzystania efektów synergii technologicznych dla zwiększenia rentowności wszystkich spółek Grupy.

 

STRUKTURA GRUPY I MOCE PRODUKCYJNE

Strukturę Grupy po finalizacji przejęcia przedstawia wykres pod komunikatem.

Łączne moce produkcyjne ERGIS-EUROFILMS po przejęciu, w rozbiciu na asortyment produktowy, są obecnie następujące:

 • Folie - ponad 94 tys. ton:
  • Oława (d. Eurofilms): 27 tys. ton folii stretch, 1,5 tys. ton folii termokurczliwej PVC, Wąbrzeźno (d. ERGIS): 25 tys. ton folii PVC
  • Berlin (MKF Folien): 20 tys. ton folii PET, 12,5 tys. folii PVC
  • Gallin k. Hamburga (Schimanski): 16 tys. ton twardych laminatów spożywczych (PET/PE i PVC/PE)
  • Nowy Sącz (Flexergis): 4 tys. ton miękkich laminatów spożywczych (PE/PET/ BOPP)
 • Pozostałe produkty - 30 tys. ton
  • Oława: (d. EUROFILMS): 5 tys. ton taśm PET
  • Wąbrzeźno (d. ERGIS): 20 tys. ton granulatów, 5 tys. ton wyrobów wytłaczanych

 „Bardzo cieszymy się z finalizacji tego przejęcia. Oferta produktowa MKF-Folien i Schimanski pozwoli nam rozszerzyć asortyment o poliestrowe folie opakowaniowe (PET) oraz nowoczesne twarde laminaty do pakowania żywności, a sieć dystrybucyjna obu firm, w połączeniu z naszymi siłami sprzedaży daje nam dostęp do rynków praktycznie całej Europy." - mówi Tadeusz Nowicki, Prezes Zarządu ERGIS-EUROFILMS S.A.

„Widzimy także szereg możliwych efektów synergii związanych z rozwojem produktów, jak również możliwości obniżenia kosztu zakupu surowców i inne synergie kosztowe. Znaczące wzmocnienie naszej pozycji lidera branży w Europie Środkowo-Wschodniej ułatwi nam także kolejne przejęcia, również te na rynkach Europy Zachodniej." - dodał Tadeusz Nowicki. 

 

*** 

ERGIS-EUROFILMS powstał w wyniku tegorocznego połączenia giełdowego Eurofilms i jego inwestora branżowego ERGIS. Połączona firma jest największym na rynku polskim i wiodącym w Europie Środkowo-Wschodniej producentem wyrobów z PVC: folii, granulatów, tapet i paneli boazeryjnych oraz parapetów.

Oferta firmy obejmuje m.in. folie trwale zlaminowane z inną folią, papierem, włókniną, tkaniną itd. oraz folie drukowane, folie izolacyjne, folie opakowaniowe (w tym farmaceutyczne), wykładziny autobusowe, granulaty stosowane przez producentów kabli, panele elewacyjne (wewnętrzne i zewnętrzne), taśmy dylatacyjne, sztuczne skóry, tkaniny powlekane oraz ceraty i tapety (papierowe i winylowe).

Ponadto, Spółka jest drugim co do wielkości na polskim rynku producentem folii stretch (rozciągliwej, stosowanej m.in. do owijania ładunków na paletach), producentem folii termokurczliwej PVC (służącej m.in. do pakowania produktów spożywczych) i taśm PET (służących do wiązania średnio ciężkich i ciężkich produktów i ładunków) oraz dystrybutorem folii BOPP (używanej głównie do produkcji opakowań). Dodatkowe informacje o firmie dostępne także pod adresem www.ergis-eurofilms.eu

MKF-Folien GmbH jest jednym z wiodących niemieckich producentów folii twardych PET i PVC, wykorzystywanych głównie w przemyśle spożywczym oraz w sektorach technicznych. Moce produkcyjne spółki to: 20.000 ton folii PET oraz 12.500 folii PVC. Przychody spółki w 2006 roku wyniosły 39,8 mln EUR, a EBITDA 3,6 mln EUR. Po pierwszym półroczu 2007 wyniki te wyniosły odpowiednio 22,5 mln EUR oraz 2,0 mln EUR. 

Schimanski GmbH to producent laminatów z twardej folii PET/PE i PVC/PE, wykorzystywanych przede wszystkim w sektorze spożywczym (np. do pakowania mięsa czy serów), o mocach produkcyjnych rzędu 16.000 ton rocznie. Przychody firmy w 2006 roku przekroczyły 28,3 mln EUR,  a EBITDA wyniosła 2,8 mln EUR. Po pierwszym półroczu 2007 wyniki te wyniosły odpowiednio 13,5 mln EUR oraz 1,4 mln EUR. 

 • Struktura Grupy Ergis - Eurofilms
.